League of Legends

EU LCS přechází na systém franšízy

Situace v EU LCS

Evropský region byl několik posledních let pro Riot Games takové pokusné prostředí. Měli jsme tu Bo1, na volání fanoušků po Bo3 nám Riot připravil Bo2 následované Bo3 ve skupinovém rozvržení a opět návrat k Bo1 při sloučení týmů zpět do jedné skupiny. K tomu všemu zhoršující se ekonomická situace organizací, H2K dokonce v otevřeném dopise pohrozilo, nedojde-li ke změně ze strany Riot Games opustí League of Legends. Na tento impuls zvýšil Riot finanční dotace. Vývoj se posunul a pozornost se posunula k franšízovému modelu, tedy stálý počet týmů bez možnosti sestupu do nižší ligy. Spekulace a zvěsti se objevují od roku 2017, aktuálně byl přechod k permanentnímu partnerství potvrzen pro rok 2019. Spolu s tím jsou známy i některé podrobnosti.

Pro začátek bude v lize 10 týmů s možností pozdějšího rozšíření, dřívější spekulace o časovém limitu pro vlastnictví slotu na 3 roky byla vyvrácena. Samotní hráči si polepší v minimálním garantovaném příjmu, ten se z 24 tisíc eur zvedne na 60 tisíc eur (1,5 milionu korun) ročně a mělo by dojít i na vytvoření svazu profesionálních hráčů. Potencionální zájemce čeká výběrové řízení rozdělené na tři fáze. Nejprve předloží informace o jejich strategii, značce, vlastnické struktuře, podnikatelský záměr a mnoho dalšího. V létě proběhne druhé kolo v podobě osobních pohovorů a poskytnutí podrobnějších informací. Nakonec ve čtvrtém kvartále 2018 dojde k ohlášení úspěšných uchazečů a finanční kompenzaci pro účastníky LCS nepřijaté do nové struktury. Vybrané organizace získají přístup k novým zdrojům přijmů. Dělit se budou o finanční prostředky plynoucí z mediálních práv, od sponzorů ligy jako celku, dokoce budou sdílet část výdělků z sponzorských dohod uzavřených na úrovni jednotlivých týmů a v neposlední řadě z prodeje merchandisingu.

  • 35% půjde hráčům.
  • 32,5% půjde organizacím, polovina rozdělena rovným dílem, druhá na základě výkonů.
  • 32,5% půjde Riot Games na pokrytí produkce.

Nakonec to pravděpodobně nejzajímavější, kolik bude stát místo v lize?

Pro stávající organizace bude vstupní polatek 8 milionů eur (200 milionů korun) a 10,5 milionu eur (262,5 milionů korun) pro organizace nové, přestože to nebylo oficiálně potvrzené, finanční rozdíl by měl posloužit jako kompenzace pro vyřazené organizace aktuálně působících v LCS.
Úctyhodné hodnoty při pohledu na z dnešních poměrů skromné začátky LCS a esportu jako takového. Už to není jen o požitku ze hry, jde převážně o multimilionový obchod.

Zdroj: esportsobserver.com
Komentáře

TRENDY

Nahoru